channel-jigili

جدیدترین عکسهای شاهرخ خان بهمراه بیوگرافی

جدیدترین عکسهای شاهرخ خان بهمراه بیوگرافی

Shahrukh-Khan-15

عکس جدید شاهرخ خان , بیوگرافی شاهرخ خان , جدیدترین تصاویر شاهرخ خان

Shahrukh-Khan-14

عکس جدید شاهرخ خان , بیوگرافی شاهرخ خان , جدیدترین تصاویر شاهرخ خان

Shahrukh-Khan-13

عکس جدید شاهرخ خان , بیوگرافی شاهرخ خان , جدیدترین تصاویر شاهرخ خان

Shahrukh-Khan-12

عکس جدید شاهرخ خان , بیوگرافی شاهرخ خان , جدیدترین تصاویر شاهرخ خان

Shahrukh-Khan-11

عکس جدید شاهرخ خان , بیوگرافی شاهرخ خان , جدیدترین تصاویر شاهرخ خان

Shahrukh-Khan-10

عکس جدید شاهرخ خان , بیوگرافی شاهرخ خان , جدیدترین تصاویر شاهرخ خان

Shahrukh-Khan-9

عکس جدید شاهرخ خان , بیوگرافی شاهرخ خان , جدیدترین تصاویر شاهرخ خان

Shahrukh-Khan-8

عکس جدید شاهرخ خان , بیوگرافی شاهرخ خان , جدیدترین تصاویر شاهرخ خان

Shahrukh-Khan-7

عکس جدید شاهرخ خان , بیوگرافی شاهرخ خان , جدیدترین تصاویر شاهرخ خان

Shahrukh-Khan-6

عکس جدید شاهرخ خان , بیوگرافی شاهرخ خان , جدیدترین تصاویر شاهرخ خان

Shahrukh-Khan-5

عکس جدید شاهرخ خان , بیوگرافی شاهرخ خان , جدیدترین تصاویر شاهرخ خان

Shahrukh-Khan-4

عکس جدید شاهرخ خان , بیوگرافی شاهرخ خان , جدیدترین تصاویر شاهرخ خان

Shahrukh-Khan-3

عکس جدید شاهرخ خان , بیوگرافی شاهرخ خان , جدیدترین تصاویر شاهرخ خان

Shahrukh-Khan-2

عکس جدید شاهرخ خان , بیوگرافی شاهرخ خان , جدیدترین تصاویر شاهرخ خان

Shahrukh-Khan-1

بیوگرافی کامل شاهرخ خان

 

شاهرخ خان(هندی:शाहरुख़ ख़ान، انگلیسی:Shahrukh Khan)متولد ۲ نوامبر ۱۹۶۵، هنرپیشه هندی در بالیوود است.

او در دهلی‌نو پایتخت هندوستان متولد شد با نام مستعار سلطان خان با قد ۱۷۵ که بیش از ۵۵ فیلم و مجموعه تلویزیونی در کارنامه خود دارد. اولین فیلم او یک کار تلویزیونی با نام آنی جیوس ایت توس آنس این ویچ بود.

 

زندگی خصوصی و تحصیلات

شاهرخ خان در سال ۱۹۶۵ در خانوادهٔ مسلمان و پشتون در دهلی به دنیا آمد البته پیش از او شهناز پا به این خانه گذاشته بود و پنج سال تمام تنها فرزند و دختر یکدانه پدر و مادر بود. پدر شاهرخ از فعالان استقلال هندوستان در پیشاور (پاکستان کنونی) بود که پیش از تقسیم هندوستان (جدایی پاکستان) به دهلی آمد. اصلیت خانوادگی پدربزرگ او به افغانستان می‌رسید. مادرش لطیف فاطمه هم دخترخوانده شاه‌نواز خان از فرماندهان ارتش هند و اهل راولپندی در پنجاب (پاکستان کنونی) بود. خانواده آن‌ها وضعیت اقتصادی متوسطی داشتند اما در حال حاضر او یکی از گرانقیمت‌ترین ستارگان سینمای هند با دستمزد افسانه‌ای است. شاهرخ خان علاقه‌مند به تحصیل و ورزش روزی می‌رفت تا به عنوان یک ورزشکار حرفه‌ای فعالیت کند و شاید کمتر کسی بداند او روزگاری کاپیتان تیم ملی کریکت هندوستان بود. اما به درخواست والدین خود در رشته اقتصاد و در دانشگاه هنسراج دهلی‌نو به تحصیل پرداخت لیسانسش را گرفت و وارد رشته فیلمسازی شد و مدرک فوق لیسانس خود را در این رشته گرفت. یک شب به پیشنهاد یکی از دوستانش به یک مهمانی مفصل دعوت شد و در آنجا ستاره اقبالش در چشمان گوری چیبر دانش‌آموخته مدرن‌اسکول، گره خورد این آشنایی در اندک زمانی به ازدواج ختم شد. گوری شدیداً یا بازیگری مخالف بود و اصلاً نمی‌خواست تا شاهرخ خان در سینما پا بگیرد اما او راه خود را یافته بود و بازی در سریال تلویزیونی را آغاز کرد. او سه فرزند دارد: پسرش آریان نام دارد و دخترش سوهانا. برای فرزند سوم به نام آبرام ازیک مادر میانجی استفاده کردند.

شاهرخ خان به همراه همسرش،گوری خان

 

زندگی حرفه‌ای

شاهرخ به جایی نرسیده بود تا اینکه در سال ۹۱ با یکی از دوستانش وارد بمبئی می‌شود و مورد توجه هما مالینی ستاره زن آن زمان روزگار قرار می‌گیرد هیما می‌خواهد تا او بازیگر اولین فیلمی باشد که کارگردانی می‌کند. ۱۲ سال بعد پس از آن فیلم شاهرخ خان به سوپراستار سینمای هند بدل می‌شود. نام این فیلم “دل آشناهه”بود. در ۲۵ اکتبر ۱۹۹۱ با گوری خان ازدواج می‌کند. در ومدرسه سنت کلمبا در دهلی نو برنده جایزه شمشیر افتخار می‌شود این جایزه مخصوص بهترین شاگرد بود. سال ۱۹۹۰ بهترین ستاره هند شد. در فیلمهای آدیتا چو پرا بدون خواندن فیلمنامه بازی می‌کند. زوج سینمایی وی کاجول بود.

در سال ۲۰۰۹ وی درحالی که به تازگی از هواپیما پیاده شده تا به جمع طرفدارانش در آمریکا برود دستگیر شد و ۶۶ دقیقه مورد باز جویی قرار گرفت.

هم اکنون شاهرخ پرطرفدارترین بازیگر جهان است[نیازمند منبع] و در رده بندی قدرتمند ترین مردان جهان (سیاسی، اجتماعی) ردهٔ ۴۲ را دارا می‌باشد.

شاهرخ خان یک کمپانی تولید فیلم به نام دریمز آنلیمیتد را اداره می‌کند البته در اداره آن با جوهی چاولا و عزیز میرزا همکار و شریک است. آنها تاکنون۴فیلم بانام‌های:پهیربهی دل‌های هندوستانی، آشوکا، یک دو کا چهاروچلته چلته تولید کرده‌اند. سال ۲۰۰۴ از سوی مجله تایم یکی از بهترین بازیگران هند لقب گرفت. در فیلم گاهی خوشی گاهی غم پسرش آریان نقش کودکی شاهرخ خان را بازی می‌کند. اودرسال۲۰۰۳، درجریان فیلمبرداری فیلم:شاکتی:دپاور”ستون فقزاتش صدمه دید وبعداجراحی شد. این مشکل باعث شد که اومشکلاتی مانندخشونت صداپیداکندوبرای اینکه روی خودش فشارنیاوردتعدادفیلم هایش درهرسال کم شده است.

 

۱۹۸۸تا۱۹۹۲:شروع کار

  • شاهرخ بازیگری را زیر نظر بری جان کارگردان تئاتر، در دهلی در تئاتر”تئاترگروه اکشن”می‌آموخت. وی پیش از ورود به سینما وارد تلویزیون شد. اولین نقش او در سریال تلویزیونی”دل دریا”به کارگردانی لک تاندون بود. اما به دلیل تاخیر درتولید، سریال تلویزیونی”فاوجی”در سال۱۹۸۸ اولین سریال اوبود. اونقش اصلی کماندو آبهیمانیو رای رابازی کرد که با تحسین منتقدین همراه بود وباعث به رسمیت شناخته شدن شاهرخ شد. سپس درسال۱۹۸۹ اودرسریال”سیرک”عزیزمیرزابازی کرد.همچنین یک نقش کوتاه هم درفیلمIn Which Annie Gives It Those Onesداشت. بازی‌های او باعث شد تامنتقدین سبک بازی اورا بابازیگر معروف دیلیپ کومار مقایسه کنند که اتفاقا دیلیپ کوماریکی ازدوستان پدر شاهرخ بود.

درسال۱۹۹۱، شاهرخ به بمبئی رفت واولین پیشنهادسینمایی اش راازهما مالینی برای فیلم دل آشناهه(دل می داند) دریافت کرد. اما به دلیل تاخیر در تولید فیلم، دومین فیلم او به نام”دیوانا”(۱۹۹۲)درمقابل ریشی کاپورودیویا بهاراتی اولین فیلم اکران شده از اوبود. فیلم بانقدهای خوبی روبه رو شد ودومین فیلم پرفروش سال شناخته شد. اودراین فیلم نقش مکمل را داشت بااین حال جایزهٔ بهترین بازیگر تازه‌وارد راازجوایز فیلم فیر گرفت.وی سپس دراقتباس مانی کال ازکتاب”احمق”داستایوفسکی ظاهرشد. این فیلم دراصل برای تلویزیون بوداما درتئاتراکران شد وهمچنین در”نیویورک فیلم فستیوال”در۸اکتبر۱۹۹۲ظاهرشد. سال بعد اودرفیلم کمدی”راجو بن گایا جنتلمن”(راجو آقا می شود)درنقش اصلی حضوریافت. این فیلم نخستین همکاری او با جوهی چاولا بود که اکنون بهترین دوست شاهرخ به حساب می‌آید وپس ازآن چندفیلم دیگر هم با هم بازی کردند. این فیلم درباکس آفیس خوب عمل کرد. سپس درفیلم مایا ممساب(مایا خانم) ساختهٔ کتان مهتا بازی کرد که اقتباسی از مادام بواری بود. این فیلم پس از اکران، درهند جنجال به پا کرد که علت آن هم حضور درصحنهٔ آشکاررابطهٔ جنسی با همبازی اش دیپاساهی بود.

داغ ترین عکسهای هنرمندان و مدلها در کانال جیگیلی.روی بنر زیر کلیک کتید

channel-jigili

 

۱۹۹۳تا۱۹۹۷:موفقیت‌های انتقادی وتجاری

  • شاهرخ در سال۱۹۹۳شروع به بازی در نقش‌های منفی کرد. یک عاشق عقده‌ای ویک جنایتکاربه ترتیب در فیلم‌های پرفروش”ترس (فیلم)”(سومین فیلم پرفروش سال) و”بازیگر (فیلم۱۹۹۳)”(چهارمین فیلم پرفروش سال ونامزد بهترین فیلم)نقش های او بودند. اوتصویر قراردادی قهرمان رادرهردوی این فیلم‌ها به چالش کشیدوشیوهٔ خودش رااختراع کرد.”ترس (فیلم)”آغازبسیاری از همکاری‌های شاهرخ بایاش چوپراویاش راج فیلمزبود. شاهرخ در این فیلم با عبارت:دوستت دارم، کککیران.(I love you, Kkkiran)نزد مخاطبان محبوب بود. وی برای این فیلم نامزد بهترین بازیگر درنقش منفی شد. فیلم دیگر او”بازیگر (فیلم۱۹۹۳)”بود که درآن نقش دوپهلوی یک انتقام جوراداشت که دوست دخترخودرامیکشد. اوهمراه شکستن غیرمطرقبه فرمول استاندارد در بالیوود،مخاطبان هندی را شکه کرد.شاهرخ بااین فیلم توانست جایزه فیلم فیر برای بهترین بازیگر مرد را برای نخستین باربگیرد. اوهمان سال نقش یک نوازندهٔ عاشق مصیبت زده را در فیلم درام کوندان شاه با نام”کبهی هان کبهی نا”(گاهی آره گاهی نه)بازی کرد. وی برای این فیلم نامزد بهترین بازیگر نقش اول مرد وبرندهٔ بهترین بازیگر ازدید منتقدین فیلم فیر شد. فیلم هم برندهٔ جایزهٔ بهترین فیلم از دید منتقدین فیلم فیر شد. دریک مرور

بازنگرانه به وسیلهٔ ردیف(Rediff)، سوکانیاورما(Sukanya Verma)این رابهترین اجرای خان می داندو می‌افزاید:او بی اختیاربود، آسیب پذیر، مثل یک پسربچه وموذی. او از ته قلبش بازی می‌کرد. شاهرخ این فیلم را محبوب ترین فیلمش می داتد.

درسال۱۹۹۴، خان دوباره نقش یک عاشق عقده‌ای را در فیلم “انجام” در کنار مدوری دیکشیت بازی کرد. گرچه فیلم شکست تجاری خورد، اماشاهرخ جایزهٔ بهترین بازیگردرنقش منفی راازفیلم فیرگرفت. بازی او عالی بود.

درسال۱۹۹۵، شاهرخ در دوفیلم بلاک باستربازی کرد. اولین اکران او فیلم ملودرام و هیجان انگیز”کاران آرجون”ساختهٔ راکش روشن بود. که درآن بازیگران مطرح دیگری چون:سلمان خان، آمریش پوری، راکی، کاجول ومامتاکولکارنی هم بودند. این فیلم که به مفهوم تناسخ در جسم تازه پرداخته بود، نامزد بهترین فیلم ودومین فیلم پرفروش سال هندشد. فیلم دیگرشاهرخ، نخستین کارگردانی آدیتیاچوپرابه نام”دیلواله دولهنیاله جاینگه”(دلشکسته شجاع عروس را می برد) ونخستین باری بود که شاهرخ نقش یک جوان به شدت عاشق وبدون رگه‌های منفی رابازی می‌کرد. فیلم با نقدهای مثبت منتقدین رو به رو شدوفروش عالی داشت وپرفروش ترین فیلم درهند وخارج ازهند وبهترین فیلم سال هندشد. فیلم به عنوان”بلاک باستر همیشگی”شناخته شد.این فیلم دارای رکورد طولانی ترین مدت اکران در هد است. این فیلم بیشتر از۱٫۲بیلیون در سراسرجهان فروش کرد.۱۰ جایزهٔ فیلم فیررابرنده شدواجرای خان تحسین منتقدین را در برداشت وبرای دومین باربرندهٔ جایزه فیلم فیر برای بهترین بازیگر مرد ازفیلم فیرشد. درسال۲۰۰۵، ایندیاتایمزموویز این فیلم در بین۲۵فیلم هندی که بایددید قرارداد. راجاسن گفت:”خان یک بازی شگفت انگیزداشته است.”

سال۱۹۹۶ یک سال مایوس کننده برای شاهرخ به حساب می‌آید. اودردوفیلم که از نظر انتقادی وتجاری ناامیدکننده بودندحضوریافت.”انگلیش بابو دسی مام”(آقای انگلیسی خانم هندی)و”چهت”(تمنا).

به هر حال درسال۱۹۹۷، نقش اودرفیلم درام اجتماعی “پردس”(سرزمین غریب)ساختهٔ سوبهاش گای برای او موفقیت تجاری به دنبال داشت.(سومین فیلم پرفروش سال ونامزد بهترین فیلم) سپس اودرفیلم کمدی رمانتیک عزیزمیرزا به نام”یس باس”(بله قربان)حضوریافت. این دومین همکاری او با جوهی چاولابود. فیلم درباکس آفیس نسبتاخوب عمل کرد. آخرین اکران او، بلاک باستررمانتیک موزیکال”دل تو پاگل هه”(دل دیوانه است) ساخته یاش چوپرابودکه بهترین فیلم ودومین فیلم پرفروش سال شد. وشاهرخ برای سومین باربرندهٔ جایزهٔ بهترین بازیگر مرد ازفیلم فیرشد.

 

۲۰۰۳تا۲۰۱۰:ستاره شدن وتحسین منتقدین

  • درسال۲۰۰۳، شاهرخ تهیه کننده وبازیگرفیلم”چلته چلته”به کارگردانی عزیزمیرزابودکه مشکلات یه زوج ازدواج کرده را نشان می دادونقش مقابل اورانی موکرجی بود. فیلم موفقیت مناسبی درهندوبهترازآن درخرج هندکسب کرد. اکران بعدی او،”کال هوناهو”(شاید فردایی نباشد (فیلم)) بود. فیلمی کمدی درام که درنیویورک فیلمبرداری شده بود. به نویسندگی کارن جوهرونخستین تجربهٔ کارگردانی نیکیل ادوانی. نقش مقابل اورا پریتی زینتاایفامی کرد. منتقدین همگی ازبازی اودرنقش آمان ماتورقدردانی کردند وفیلم نامزد بهترین فیلم سال شد. هندو(The Hindu)نوشت:شوروذوق بی حدومرز، انرژی خودسر. شاهرخ ازاینجاست. به عنوان فردیکه مدت کوتاهی زندگی می کنه وزندگی درهرلحظه است. او همدردی شمارابرمی انگیزد. اشک شمارا

درمی آوردوباهرقطره اشک یک رتبه بین بازیگران صعودمی کند.”کالهوناهودومین فیلم پرفروش سال هندوشاهرخ نامزد بهترین بازیگرمردازفیلم فیرشد.

سال۲۰۰۴هم از نظرتجاری وهم از نظرانتقادی سال خوبی برای شاهرخ بود. اودر آن سال سه فیلم داشت که هرسه نامزد بهترین فیلم شدندوشاهرخ هم برای هرسه نامزدبهترین بازیگرمردازفیلم فیرشد. اولین فیلم، کمدی”من هونا”(من که هستم)بود. فیلمی به تهیه کنندگی شاهرخ واولین تجربه کارگردانی فرح خان. بابازی:زایدخان، سونیل شتی، سوشمیتاسن وآمریتارائو. فیلم یک موفقیت عظیم تجاری داشت ودومین فیلم پرفروش سال بود. شاهرخ دراین فیلم نقش سرگردرام پرسادشرماراداشت که به عنوان دانشجووارددانشگاهی میشودتاهم برادرناتنی خودش رابیابدوهم مواظب دختری باشد که ممکن بوداورابکشند. سپس اودرفیلم عاشقانه ویر-زارا درکنار پریتی زینتا به کارگردانی آدیتیاچوپرادرنقش ویرپرتاب سینگ بازی کرد. فیلم بهترین فیلم وپرفروش ترین فیلم سال شدودرمجموع۹۴ کرورفروش کرد.این فیلم در۵۵فستیوال فیلم برلین به نمایش درآمد. دردسامبر۲۰۰۴، خان نقدهای ستایش آمیزعمومی برای حضورش درنقش مهان بارگاوادرفیلم سودس(سرزمین مادری) دریافت کرد. وبازهم برنده جایزه فیلم فیر برای بهترین بازیگر مردشد. این فیلم داستان یک مهندس ناساست که به هندبرمی گرددتاریشه‌های ملی اش رابهتردرک کند. نقش مقابل شاهرخ دراین فیلم گایاتری جوشی بود. بسیاری ازمنتقدین معتقدند این بهترین بازی شاهرخ تاآن زمان بوده. منتقدجیتش پیلای می‌گوید: شاهرخ به بازیش شگرف ترین اجرارامی دهد. فیلم فیراجرای اوراطبق موضوع سال۲۰۱۰ به عنوان یکی از۸۰اجرای برترنمادین انتخاب کرد. این فیلم درلیست ردیف جزو۱۰فیلم برتربالیوودی دهه محسوب می‌شود. به هرحال متأسفانه سودس فروش چندان خوبی درهندنداشت. تنها اکران

اودرسال۲۰۰۵،”پهلی”(معما (فیلم))درمقابل رانی موکرجی بودکه نماینده هنددراسکاربه حساب می‌آمد. گرچه فیلم شکست تجاری خورد، اماستایش منتقدین رادربرداشت. راجاسن درخصوص عملکردخان می‌گوید:عملکرددرجه یک که ازبرتری اودرجهان سینماحمایت می کنه.

درسال ۲۰۰۶، او به سومین فیلم کارن جوهرکه درام بزرگسالان بود به نام”کبهی الویداناکهنا”(هرگز نگو خداحافظ) پیوست. بازی شاهرخ به عنوان دوساران، ستایش برانگیزبود. که یک نامزدی دیگرازفیلم فیر به عنوان بهترین بازیگرمرد برای اوبه دنبال داشت وفیلم هم نامزدی بهترین فیلم را به دست آورد. فیلم نقدهای مختلفی دریافت کردامایک موفقیت بزرگ تجاری بود. ومهمترین امتیاز فیلم بازی عالی بازیگران بود. فیلم بعدی او،”دان: تعقیب دوباره آغاز می‌شود”(نامزدبهترین فیلم) بود. که ازروی فیلمی به همین نام وبابازی آمیتاب باچان درسال۱۹۷۸ساخته شده بود. فیلم وبازی خان نقدهای مختلفی به دست آوردند بازی او مدام بابازی آمیتاب باچان مقایسه می‌شد. تاران آدارش می‌نویسد:”خان به خوبی درنقش دان ظاهرشد. امادرنقش ویجی (شخصیت دیگراودرفیلم) شکست خورد. ساختگی است وبه هیچ عنوان طبیعی به نظر نمی‌آید.”در حالیکه درک الی استدلال می کنه:”سخت است که اورا (خان) به عنوان شخصیت عنوان(دان) قبول کنیم. اوبه عنوان ویجی بسیارقانع کننده تراست.”فیلم پنجمین فیلم پرفروش سال هندشد. خان برای این فیلم نه تنها نامزد بهترین بازیگر مرد ازفیلم فیر، بلکه نامزد بهترین بازیگرمرد درآسیاهم شد.

درسال۲۰۰۷، خان درفیلم جدیدیاش راج به نام”چاکده ایندیا”(برو هند!)حضوریافت. فیلم نامزد بهترین فیلم ازفیلم فیر وبرندهٔ بهترین فیلم ازدیدمنتقدین فیلم فیرشد. خان دراین فیلم نقش یک مربی هاکی به نام کبیرخان رادارد. شاهرخ دردوران کالج، یک بازیکن هاکی بودوپیش ازآسیب پشتش آرزوداشت هاکی راتاحدحرفه‌ای ادامه دهد.چاکده ایندیا هم ازنظر تجاری وهم انتقادی خیلی موفق بود. این فیلم سومین فیلم پرفروش سال۲۰۰۷هندبودوخان یک باردیگرجایزهٔ بهترین بازیگرمردازفیلم فیررابرنده شد. فیلم فیراجرای اوراطبق موضوع سال۲۰۱۰ به عنوان یکی از۸۰اجرای برترنمادین انتخاب کرد. درهمان سال، خان درفیلم دوم فرح خان به نام”ام شنتی ام” (نامزدبهترین فیلم) بازی کرد. اجرای او عمومانقدهای مثبت منتقدین رابه همراه داشت. اودراین فیلم دردونقش متفاوت بازی می‌کند.

درسال۲۰۰۸، خان بازهم باآدیتیاچوپرادرفیلم درام عاشقانه”رب نه بنادی جودی”(خداوند زوج‌ها را می‌سازد)همکاری کرد. اودراین فیلم نقش مردی به اسم سوریندرساهنی رابازی می کندکه خجالتی وکم رواست وبادخترجوانی ازدواج می کنداما دختراهمیتی به اونمی داده وسوریندرظاهرخودراعوض کرده وبه نام شخصیتی دیگروکاملامتفاوت واردزندگی دخترمیشود. نقش مقابل اوانوشکاشرمابود. فیلم نقدهای مثبتی دریافت کرد ونامزد بهترین فیلم شد.همچنین فروش خیلی خوبی داشت. این فیلم با۱۵۸کرورفروش، دومین فیلم پرفروش سال هند(پس از فیلم گاجینی)وپرفروش ترین فیلم شاهرخ باکمپانی یاش راج تا آن زمان بوده است که البته بعداً این عنوان جای خود را به مادامیکه زنده ام داد.رب نه بنا دی جودی پرفروش ترین فیلم هنددرخارج ازکشورودرآن زمان نهمین فیلم پرفروش هند درخارج ازهندشد. بازی خان دراین فیلم بازهم توسط منتقدین تحسین شدویک نامزدی دیگرازفیلم فیر برای او به همراه داشت. ریچل سالتز ازنیویورک تایمزمی نویسد:نقش دوگانهٔ سوریندر/راج احتمالابرای آقای خان سفارشی است تااستعدادهای دوقلوی خودرانشان دهد:اوشرافتمندانه رنج می بردوباخودنمایی اش سرگرم می‌کند. دردسامبرهمان سال، خان درحین فیلمبرداری دچارآسیب جدی شانه شد. اودرفیزیوتراپی شرکت می کردامابه دلیل دردزیادتقریبابی حرکت بودودرفوریه۲۰۰۹تحت عمل جراحی آرتروسکوپی قرارگرفت.

خان سپس شروع به بازی وتهیه کنندگی فیلم من خان هستم(نامزدبهترین فیلم) کرد. این فیلم چهارمین همکاری اوباکارن جوهروششمین همکاری اوباکاجول است وازن موقع باهیچ کدام ازاین دوهمکاری نداشته است. فیلم داستان مردمسلمان مبتلابه سندروم اسپارگربودکه سعی می کردتارئیس جمهورآمریکاراملاقات کند. خان چندماه مطالعه کرد، فیلم تماشاکردوباافرادمبتلابه این بیماری صحبت کردتابتواند نقش خودرابه خوبی اجراکند. فیلم نقدهای مثبتی دریافت کردودومین فیلم پرفروش تاریخ هنددرخارج ازکشورشد(پس از فیلم سه احمق (۲۰۰۹)). اجرای خان درنقش رضوان خان قدردانی بیشترمنتقدین رابه دنبال داشت. جی وسیسبرگ می‌گوید:خان رفتاربیماران اسپارگرراانجام داده است. چشم‌های برگردان، قدم‌های جهنده، لکنت وتکرارهنگام حفظ کردن متون. شاهرخ بااین فیلم هشتمین وآخرین (تابه حال) جایزهٔ فیلم فیربهترین بازیگرراگرفت وتوانست به رکورددیلیپ کوماربرسدوشایدخودش روزی این رکوردرابشکند.

 

جوایز

وی تا به حال برندهٔ ۸بار جایزه بهترین بازیگر نقش اول مرد از جشواره فیلم فیر شده‌است. اوتاکنون جوایزبسیاری دریافت کرده است. اولین جایزهٔ دوران سینمایی اش، جایزه”بهترین بازیگرمردتازه وارد”برای فیلم “دیوانا” درسال ۱۹۹۳ از جشنواره فیلم فیر است. برخی جوایز شاهرخ خان:

 

جوایز فیلم فیر:

سالنام جایزهفیلمنتیجه
۱۹۹۲بهترین بازیگر مرد تازه‌وارددیوانهپیروز
۱۹۹۳جایزه فیلم فیر برای بهترین بازیگر مردبازیگر (فیلم۱۹۹۳)پیروز
۱۹۹۳جایزه فیلم فیر برای بهترین بازیگر در نقش منفیترس (فیلم)نامزدشده
۱۹۹۳جایزه فیلم فیر برای بهترین بازیگر مرد از دید منتقدینگاهی آره گاهی نهپیروز
۱۹۹۳جایزه فیلم فیر برای بهترین بازیگر مردگاهی آره گاهی نهنامزدشده
۱۹۹۲بهترین اجرا درنقش منفیانجامپیروز
۱۹۹۵جایزه فیلم فیر برای بهترین بازیگر مرددلشکسته‌ی شجاع عروس را می‌بردپیروز
۱۹۹۷جایزه فیلم فیر برای بهترین بازیگر مردبله قرباننامزدشده
۱۹۹۷جایزه فیلم فیر برای بهترین بازیگر مرددل دیوانه استپیروز
۱۹۹۸جایزه فیلم فیر برای بهترین بازیگر مردداره یه اتفاقایی میفتهپیروز
۱۹۹۸جایزه فیلم فیر برای بهترین بازیگر نقش منفیهمشکلنامزدشده
۱۹۹۹جایزه فیلم فیر برای بهترین کمدینپادشاهنامزدشده
۲۰۰۰جایزه فیلم فیر برای بهترین بازیگر مرد از دید منتقدینمحبت‌هاپیروز
۲۰۰۰جایزه فیلم فیر برای بهترین بازیگر مردمحبت‌هانامزدشده
۲۰۰۱جایزه فیلم فیر برای بهترین بازیگر مردگاهی خوشی گاهی غمنامزدشده
۲۰۰۲جایزه فیلم فیر برای بهترین بازیگر مرد“دوداس”پیروز
۲۰۰۳جایزه فیلم فیر برای بهترین بازیگر مرد“شاید فردایی نباشد (فیلم)”نامزدشده
۲۰۰۴جایزه فیلم فیر برای بهترین بازیگر مرد“من که هستم”نامزدشده
۲۰۰۴جایزه فیلم فیر برای بهترین بازیگر مرد“ویر-زارا”نامزدشده
۲۰۰۴جایزه فیلم فیر برای بهترین بازیگر مردسرزمین مادریپیروز
۲۰۰۶جایزه فیلم فیر برای بهترین بازیگر مردهرگز نگو خداحافظنامزدشده
۲۰۰۶جایزه فیلم فیر برای بهترین بازیگر مرد“دان: تعقیب دوباره آغاز میشود”نامزدشده
۲۰۰۷جایزه فیلم فیر برای بهترین بازیگر مردبرو هندپیروز
۲۰۰۷جایزه فیلم فیر برای بهترین بازیگر مرد“ام شنتی ام”نامزدشده
۲۰۰۸جایزه فیلم فیر برای بهترین بازیگر مردخداوند زوج ها را می سازدنامزدشده
۲۰۱۰جایزه فیلم فیر برای بهترین بازیگر مرد“من خان هستم”پیروز
۲۰۱۱جایزه فیلم فیر برای بهترین بازیگر مرددان۲: تعقیب ادامه می‌یابدنامزدشده
۲۰۱۲جایزه فیلم فیر برای بهترین بازیگر مرد“مادامیکه زنده‌ام”نامزدشده
۲۰۱۳جایزه فیلم فیر برای بهترین بازیگر مردچنای اکسپرسنامزدشده

جوایز استار اسکرین:

سالجایزهفلیمنتیجه
۱۹۹۵بهترین بازیگر مردرام می داندپیروز
۱۹۹۸بهترین بازیگر مرددل دیوانه استنامزدشده
۱۹۹۹داره یه اتفاقایی میفته
۲۰۰۱محبت‌ها
۲۰۰۱زوج شماره یک
(همراه کاجول)
گاهی خوشی گاهی غمپیروز
بهترین بازیگر مردنامزدشده
۲۰۰۳بهترین بازیگر مرددوداسپیروز
زوج شماره یک
(همراه آیشواریا رای)
۲۰۰۴بهترین بازیگر مردرفته رفتهنامزدشده
۲۰۰۵بهترین بازیگر مردویر-زاراپیروز
۲۰۰۵زوج شماره یک
(همراه پریتی زینتا)
ویر-زاراپیروز
۲۰۰۶بهترین بازیگر مردمعما (فیلم)نامزدشده
۲۰۰۷بهترین اجرا درنقش منفیدان: تعقیب دوباره آغاز میشود
زوج شماره یک
(همراه رانی موکرجی)
هرگز نگو خداحافظپیروز
۲۰۰۸بهترین بازیگر مردبرو هندپیروز
زوج شماره یک
(همراه دیپیکا پادوکن)
ام شنتی ام
۲۰۰۹بهترین بازیگر مردخداوند زوج ها را می سازدنامزدشده
۲۰۱۰زوج دهه (همراه کاجول)پیروز
۲۰۱۱بهترین بازیگر مرد (محبوب)من خان هستم
بهترین بازیگر مردنامزدشده
۲۰۱۲بهترین بازیگرمرد (محبوب)دان۲: تعقیب ادامه می‌یابدپیروز
بهترین بازیگر مردنامزدشده
۲۰۱۳بهترین بازیگر مردمادامیکه زنده‌ام
۲۰۱۴بهترین بازیگر مرد(محبوب)چنای اکسپرسپیروز
۲۰۱۴بهترین بازیگر مردچنای اکسپرسنامزدشده

جوایز آیفا:

سالجایزهفیلمنتیجه
۲۰۰۱جایزه ویژه-بهترین بازیگر محبوبپیروز
بهترین بازیگر مردمحبت‌هانامزدشده
۲۰۰۲گاهی خوشی گاهی غم
۲۰۰۳دوداسپیروز
۲۰۰۴“شاید فردایی نباشد (فیلم)”نامزدشده
۲۰۰۵ویر-زاراپیروز
۲۰۰۶معما (فیلم)نامزدشده
۲۰۰۷دان: تعقیب دوباره آغاز میشود
۲۰۰۸برو هندپیروز
۲۰۰۹خداوند زوج ها را می سازدنامزدشده
ستارهٔ مرد دههپیروز
۲۰۱۱بهترین بازیگر مردمن خان هستم
۲۰۱۱دان۲: تعقیب ادامه می‌یابدنامزدشده
۲۰۱۲مادامیکه زنده‌امنامزدشده
۲۰۱۳ستارهٔ دیجیتال سالپیروز

جوایز زی سینه:

سالجایزهفیلمنتیجه
۱۹۹۸بهترین بازیگر مردسرزمین غریبنامزدشده
۱۹۹۸بهترین بازیگر مرددل دیوانه استپیروز
۱۹۹۹داره یه اتفاقایی میفته
۱۹۹۹بهترین بازیگر مردهمشکلنامزدشده
۲۰۰۰بهترین بازیگر مردپادشاهنامزدشده
۲۰۰۱بهترین بازیگر مردمحبت‌هانامزدشده
۲۰۰۲بهترین بازیگر مردگاهی خوشی گاهی غمنامزدشده
بهترین فیلمآشوکا
۲۰۰۳بهترین بازیگر مرددوداسپیروز
۲۰۰۴سوپر استار مرد سالشاید فردایی نباشد (فیلم)
بهترین بازیگر مردنامزدشده
۲۰۰۵ویر-زاراپیروز
من که هستمنامزدشده
سرزمین مادری
۲۰۰۶معما (فیلم)
۲۰۰۷سرگرم‌کنندهٔ سینمایی سالدان: تعقیب دوباره آغاز میشودپیروز
بهترین بازیگر مردهرگز نگو خداحافظنامزدشده
۲۰۰۸برو هندپیروز
ام شنتی امنامزدشده
زی آیکن اواردپیروز
۲۰۱۱بهترین بازیگر مردمن خان هستم
بهترین فیلمنامزدشده
۲۰۱۲بهترین بازیگر مرد از دید منتقدیندان۲: تعقیب ادامه می‌یابدپیروز
بهترین بازیگر مردراوان و دان۲: تعقیب ادامه می‌یابدنامزدشده
بهترین فیلمدان۲: تعقیب ادامه می‌یابد
۲۰۱۳چهرهٔ بی المللی مردمادامیکه زنده‌امپیروز
بهترین بازیگر مردنامزدشده

بالیوود مووی اواردز:

سالجایزهفیلمنتیجه
۱۹۹۹بهترین بازیگر احساسات برانگیزازاعماق دل…پیروز
بهترین بازیگر مردداره یه اتفاقایی میفته
۲۰۰۳دوداس
۲۰۰۵ویر-زارا
۲۰۰۷هرگز نگو خداحافظنامزدشده

جوایزآپسارا:

سالجایزهفیلمنتیجه
۲۰۰۴بهترین بازیگر مردشاید فردایی نباشد (فیلم)نامزدشده
۲۰۰۵سرزمین مادری
۲۰۰۸برو هندپیروز
۲۰۱۰خداوند زوج ها را می سازد
۲۰۱۱من خان هستمنامزدشده
انتخاب خوانندگان هندوستان تایمز برای بهترین سرگرم کنندهپیروز
۲۰۱۲بهترین بازیگر مرددان۲: تعقیب ادامه می‌یابدنامزدشده
انتخاب خوانندگان هندوستان تایمز برای بهترین سرگرم کنندهپیروز
۲۰۱۳بهترین بازیگر مردمادامیکه زنده امنامزدشده

 

فیلم شناسی

سالفیلمنقشیازیگرزن نقش مقابلنکات
۱۹۹۲دیوانهراجاساهیدیویا بهاراتیجایزه فیلم فیر برای بهترین بازیگر مرد تازه‌وارد
۱۹۹۲معجزه (فیلم)سوندرسری واستاوااورمیلا ماتندکار
۱۹۹۲دل می داندکاران سینگدیویا بهاراتی
۱۹۹۲راجو آقا می‌شودراجو/راج ماتورجوهی چاولا
۱۹۹۳مایاخانوملالیت کوماردیپاساهی
۱۹۹۳عموی شاهآنیل باسالنگما
۱۹۹۳بازیگر (فیلم۱۹۹۳)ویکی ملهوترا / آجای شرماکاجول،شیلپا شتیجایزه فیلم‌فیر برای بهترین بازیگر مرد
۱۹۹۳ترس (فیلم)راهول مهراجوهی چاولانامزدفیلم فیر بهترین بازیگر در نقش منفی
۱۹۹۳گاهی آره گاهی نهسونیلسوچیتراکریشنامورتیفیلم فیرجایزه بهترین اجرا از دید منتقدین
— نامزد جایزه فیلم‌فیر برای بهترین بازیگر مرد
۱۹۹۴انجامویجی آگنیهوتریمدوری دیکشیتجایزه فیلم فیر برای بهترین اجرا در نقش منفی
۱۹۹۵کاران آرجونآرجون سینگ/ ویجیکاجول
۱۹۹۵زمانه دیوانهراهول سینگراویناتاندون
۱۹۹۵گودو (فیلم)گودوبهادرمنیشاکیرالا
۱۹۹۵اوه عزیزم! اینجاهندوستانهقهرماندیپاساهی
۱۹۹۵دلشکسته‌ی شجاع عروس را می‌بردراج ملهوتراکاجولجایزه فیلم‌فیر برای بهترین بازیگر مرد
۱۹۹۵رام می داندرام جانهجوهی چاولا
۱۹۹۵سه گانگیرمی سینگ
۱۹۹۶آقای انگلیسی، خانم هندیویکرام/هری/گوپال مایورسونالی بندره
۱۹۹۶آرزو (فیلم)روپ راتورهپوجابهات
۱۹۹۶ارتش (فیلم)آرجونسری دوی
۱۹۹۷زغال سنگ (فیلم)شانکرمدوری دیکشیت
۱۹۹۷بله قربانراهول جشیجوهی چاولانامزدجایزه فیلم‌فیر برای بهترین بازیگر مرد
۱۹۹۷سرزمین غریبآرجون ساگارماهیما چودری
۱۹۹۷دل دیوانه استراهولمدوری دیکشیت،کاریسما کاپورجایزه فیلم‌فیر برای بهترین بازیگر مرد
۱۹۹۸همشکلبابلوچودری /منو داداجوهی چاولا،سونالی بندرهنامزد فیلم فیر برای بهترین احرا درنقش منفی
۱۹۹۸ازاعماق دل…امارکانت ورمامنیشاکیرالا،پریتی زینتا
۱۹۹۸داره یه اتفاقایی میفتهراهول کاناکاجول،رانی موکرجیجایزه فیلم‌فیر برای بهترین بازیگر مرد
۱۹۹۹پادشاه (فیلم)راج/پادشاهتوئینکل کانانامزد فیلم فیر برای بهترین اجرا درنقش کمدی
۲۰۰۰دل همچنان هندوستانی استآجای بخشیجوهی چاولا
۲۰۰۰جنون (فیلم)مکس دیاس
۲۰۰۰محبت‌هاراج آریان ملهوتراآیشواریا رایفیلم فیرجایزه بهترین اجرا از دید منتقدین
— نامزد جایزه فیلم‌فیر برای بهترین بازیگر مرد
۲۰۰۱یک بار دوچهارآرون ورماجوهی چاولا
۲۰۰۱آشوکا (فیلم)آشوکاکرینا کاپور
۲۰۰۱گاهی خوشی گاهی غمراهول ریچاندکاجولنامزد جایزه فیلم‌فیر برای بهترین بازیگر مرد
۲۰۰۲من متعلق به توام، عزیزمگوپالمدوری دیکشیت
۲۰۰۲دوداسدوداس موکرجیآیشواریا رای،مدوری دیکشیتجایزه فیلم‌فیر برای بهترین بازیگر مرد
۲۰۰۳رفته رفتهراج ماتوررانی موکرجی
۲۰۰۳شاید فردایی نباشد (فیلم)آمان ماتورپریتی زینتانامزدجایزه فیلم‌فیر برای بهترین بازیگر مرد
۲۰۰۴لحظه‌های جداییدوشانتراویناتاندونبا تاخیراکران شد
۲۰۰۴من که هستمسرگرد رام پرساد شرماسوشمیتاسننامزد جایزه فیلم‌فیر برای بهترین بازیگر مرد
۲۰۰۴ویر-زاراویر پرتاب سینگپریتی زینتانامزدجایزه فیلم‌فیر برای بهترین بازیگر مرد
۲۰۰۴سرزمین مادریمهان بارگاواگایاتری جوشیجایزه فیلم‌فیر برای بهترین بازیگر مرد
۲۰۰۵معما (فیلم)کیشنلال/روحرانی موکرجی
۲۰۰۶کبهی الوداع ناکهنادوسارانرانی موکرجی،پریتی زینتانامزدجایزه فیلم‌فیر برای بهترین بازیگر مرد
۲۰۰۶دان: تعقیب دوباره آغاز میشوددان/ویجیپریانکا چوپرا،ایشاکپیکارنامزدجایزه فیلم‌فیر برای بهترین بازیگر مرد
۲۰۰۷بروهند!کبیرخانجایزه فیلم‌فیر برای بهترین بازیگر مرد
۲۰۰۷ام شنتی امام پرکاش ماکیجا/ام کاپوردیپیکا پادوکننامزد جایزه فیلم‌فیر برای بهترین بازیگر مرد
۲۰۰۸خداوند زوج ها را می سازدسوریندرساهنی / راجانوشکاشرمانامزدجایزه فیلم‌فیر برای بهترین بازیگر مرد
۲۰۰۹بیلو ی آرایشگرساحرخان
۲۰۱۰من خان هستمرضوان خانکاجولجایزه فیلم‌فیر برای بهترین بازیگر مرد
۲۰۱۱را.وانجی وان/شیکرکرینا کاپور
۲۰۱۱دان۲: تعقیب ادامه می‌یابددانپریانکا چوپرانامزد جایزه فیلم‌فیر برای بهترین بازیگر مرد
۲۰۱۲مادامیکه زنده‌امسرگرد سمر آناندکاترینا کایف،انوشکاشرمانامزد جایزه فیلم‌فیر برای بهترین بازیگر مرد
۲۰۱۳چنای اکسپرسراهولدیپیکا پادوکننامزد جایزه فیلم‌فیر برای بهترین بازیگر مرد
۲۰۱۴سال نومبارکاکران در۲۰۱۴

 

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذ